Nowości:

Wyliczamy zdolność kredytową

Wyliczamy zdolność kredytową

Każdy klient banku, który złoży wniosek kredytowy w dowolnej instytucji finansowej musi się obecnie liczyć z tym, że jego zdolność kredytowa zostanie dokładnie sprawdzona i oceniona. Podstawą uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej jest właśnie wysoka ocena zdolności do spłacania miesięcznych rat kredytu, bo tym przecież jest owa zdolność, od której zależy uzyskanie kredytu.

Skąd możemy wiedzieć, jak wygląda nasza zdolność kredytowa i co właściwie banki biorą pod uwagę przy jej ocenianiu? Co prawda każda z instytucji finansowych dokonuje tej oceny według swoich wewnętrznych przepisów, ale podstawowe parametry brane pod uwagę są znane. Przede wszystkim chodzi o wyliczenie różnicy między uzyskiwanymi dochodami netto w gospodarstwie domowym, a stałymi kosztami, jakie potencjalny kredytobiorca ponosi w każdym miesiącu.

I tutaj wyliczenia mogą się różnić w zależności od konkretnego banku, a to wpływa znacząco na ocenę, czy w pozostałej kwocie zmieści się jeszcze budżet na raty kredytu. Co do dochodów, wynikają one z przedstawionych przez wnioskodawcę dokumentów, ale w koszty banki wliczają nie tylko czynsz za mieszkanie czy rachunki za prąd. Mogą tutaj doliczyć nawet kwotę poręczenia dla kogoś pożyczki czy limit na karcie kredytowej, z której korzysta się sporadycznie. Warto to sprawdzić, zanim się zwrócimy do banku z wnioskiem o kredyt.